O sádrokartonu možná víte mnoho, ale jestlipak jste zaznamenali, že se používá také na podlahy? Pokud máte dobré zkušenosti se stropními konstrukcemi, příčkami a podhledy, seznamte se s další možností využití. Na podrobnosti jsme se ptali zkušených řemeslníků z cechu EKOMPLEX.

Na podlahy se používají speciálně tvrzené desky, které vznikají kombinací základních typů sádrokartonových desek – obyčejné bílé, impregnované zelené a protipožární červené. Z nich vzniká velmi pevná deska s dobrými akustickými vlastnostmi.

Ideální řešení nejen pro půdní vestavby

Její využití je všestranné, ale nejčastěji se používá v půdních vestavbách. Odborníci na sádrokartony Pardubice vysvětlili, že jde o poměrně snadný proces. Na původní prkennou podlahu se pokládá vlnitý papír a v případě potřeby se povrch vyrovná dřevovláknitou deskou (ta navíc snižuje kročejový hluk). Dalším krokem je položení dvou vrstev tzv. suché podlahy. Jakou krytinu zvolíte nakonec, co by nášlapnou vrstvu, je na vás – na sádrokarton lze položit plovoucí podlahy, parkety, PVC, dlažbu i koberec.

Výhody suché podlahy jsou zjevné

K největším výhodám sádrokartonových podlah patří rychlá realizace. Pokládání desky se provádí za sucha a řeže se pomocí nože. Nemusí se čekat, až podlaha vytvrdne a zaschne k podloží. Pokládka vrchní vrstvy tak může proběhnout bezprostředně poté.

Protipožární impregnovaný sádrokarton má velmi dobré vlastnosti. Pevnost je srovnatelná s pórobetonem či dutinovou cihlou. Díky tomu lze na desky věšet i těžší předměty a zatížit je do hmotnosti kolem 55 kg. Za zmínku stojí také objemová stálost, odolnost proti vlhkosti, zvýšená mechanická a požární odolnost a stejně tak i lepší schopnost izolace zvuku oproti standardním profilům.

A co je nejlepší? Podlaháři Pardubice si cení nízké hmotnosti, která neklade zvláštní statické požadavky na nosnou konstrukci domu.

PR článek