Na Svojanov míří o víkendu král s družinou

Královský průvod na Svojanově.

Svojanov, 7. července 2017 – Nemáte plán na víkend? Vydejte se na hrad Svojanov. Přijede Přemysl Otakar II. s královnou.

Na 8. a 9. července jsou na hradě naplánované královské slavnosti. „Tradičně připomínají jednoho z nejvýznamnějších vlastníků hradu – Přemysla Otakara II.  S královnou Kunhutou a královskou družinou přijedou na koních. Nebudou chybět souboje šermířů, bubeníci, mistr kat, či sokolník. Na své si přijdou samozřejmě i děti,“ upřesňuje kastelán hradu Miloš Dempír. Kromě letohradského spolku Honorata se o podívanou postarají také Rosáci z Velkých Losin a tanečnice z Černovíru. Na slavnostech nebude chybět ani tržiště, kde se budou prezentovat řemeslníci.

Připravené jsou také komentované prohlídky památky. K dispozici je zámecký okruh, kde se návštěvníci seznámí se životem na Svojanově v 19. století. V části o historii hradu si prohlédnou i unikátní pozlacenou repliku pohřební koruny Přemysla Otakara II. Přístupný bude rovněž středověký okruh, tedy prohlídka nejstarších částí hradu ze 13. století s pověstmi a legendami, kterými je hrad opředený. Lidé nahlédnou také do mučírny a do domu zbrojnošů.

Hrad Svojanov je od července otevřený každý den, a to od 9 do 18 hodin. Nejinak tomu bude i o královských slavnostech.

Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V loňském roce hrad navštívilo bezmála 55 tisíc turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy.

Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století, v mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Více informací na naleznete na www.svojanov.cz a https://www.facebook.com/svojanovcz/

Zdroj: TZ

Podobné články