Pardubice, 24. února 2017 –  Návodů na téma „jak si počínat, když se do notebooku dostane kapalina“, je na internetu nespočet. Jenomže řada z nich zavání amatérismem až alchymií. Obecně platí, že nejdůležitější roli hraje čas (někdy doslova každá vteřina) a není dobré zkoušet neodborné způsoby vysoušení. Co přesně v takové situaci udělat, nám prozradili odborníci ze servisního střediska ABAX.

Jaké množství tekutiny se dovnitř dostalo?

Množství tekutiny sice nesouvisí s postupem záchrany, ale poznáte podle něj, zda vůbec máte nějakou šanci. V případě menšího množství váš notebook pravděpodobně přežije bez úhony, ale větší povodeň nevěstí nic dobrého. Technici z pobočky servis notebooků Hradec Králové uvedli, že v lepším případě se tekutina dostane pouze do klávesnice, kde způsobí oxidaci spojů. Klávesnici je třeba vyměnit za novou, ale nejde o finančně náročnou opravu. Mnohem horší je zoxidovaná základní deska.

Samozřejmě záleží také na povaze tekutiny. Ještě horší než čistá voda jsou nápoje s obsahem cukru, které jsou příčinou oxidace i znečištění.

Jak tedy postupovat?

Po polití notebooku na nic nečekejte a zařízení okamžitě vypněte (nejrychlejší je vypnutí pomocí delšího stisku tlačítka pro spuštění) a poté odpojte od zdroje energie. Technici z pobočky Acer servis upozorňují, že je důležité vyjmout baterii. Do té doby bude notebook pod napětím, což výrazně urychlí oxidaci.

Chcete-li notebook zachránit, musíte z něj dostat kapalinu. Z dostupných částí ji můžete odstranit savým hadříkem. Případně počítač obraťte a nechte kapalinu vytéct, ale dejte si pozor na to, aby se nedostala do displeje.

Proces vysušení může zabrat i celý den – ideálně ještě delší dobu. Poté se budete muset rozhodnout, zda notebook zapnete, nebo ho z preventivních důvodů pošlete do servisu na vyčištění součástek, které mohly zoxidovat.

Technici z pobočky servis notebooků Pardubice řeší opravy politých notebooků často a u rozsáhlejších poškození dokážou alespoň zachránit data. A na kolik vás oprava vyjde? O tom jsme v minulosti psali v tomto článku.

PR

Komerční sdělení
Toto je komerční sdělení. Město perníku.cz neovlivňuje obsah článku a není jeho autorem. Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „INZERCE – PR ČLÁNKY“ v záhlaví článku. Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Chcete u nás taky představit svoje skvělé služby? Máte firmu v Pardubicích nebo blízkém okolí? Oslovte nové zákazníky přes náš portál! Kontaktujte nás: obchod@mestoperniku.cz.