Falešná sbírka v Pardubicích, cizince zadrželi strážníci

130
Ilustrační foto: Václav Mašinda

Pardubice, 14. července 2017 – Včera probíhaly v centru města dvě sbírky, první oznámená se po ověření strážníků ukázala jako povolená a zcela v pořádku. Druhá byla opět podvodným dílem cizinců.

Princip je stále stejný. Cestu vám zastoupí muž nebo žena a předloží papír, na kterém je napsáno: „Regionální certifikát pro neslyšící a tělesně postižené lidi a pro chudé děti, chceme otevřít mezinárodní centrum. Děkujeme.“ Na předložený papír budou žádat napsat vaše jméno, poštovní směrovací číslo, město a částku, kterou jim věnujete.

Na jakýkoliv váš dotaz dotyční nereagují, protože předstírají, že neslyší. Jakmile se ale objeví policejní hlídka, prokáží se jako zdatní sportovci, případně jim velmi rychle začnou fungovat smysly.

Stejné to bylo i včera, kdy sedmnáctiletý cizinec skončil v rukou městské policie. Strážníci nejprve ověřili, zda je taková sbírka na území města ohlášená a povolená, což dle očekávání nebyla. Vzhledem k tomu, že tyto podvodné sbírky probíhají i na jiných místech České republiky, byla na místo přivolána státní policie, která si případ převzala k dalšímu šetření.

,,Městská policie tímto apeluje na obyvatele Pardubic, aby na tento způsob žádosti o příspěvek vůbec nereagovali a ihned volali na tísňovou linku 156 a vše oznámili. Podvodníci se nejčastěji vyskytují na parkovištích u supermarketů a obchodních center a v samotném centru města. Většinou se jedná se o organizovanou skupinu, kdy řidič se svým spolujezdcem hlídá a jeden až dvě osoby, předstírají neslyšící a žádají od kolemjdoucích peníze,“ řekla mluvčí strážníků Lucie Klementová.

Podvodná sbírka, foto: MP Pardubice

Zdroj: MP Pardubice